Asgari Ücretle Çalışanın Vay Haline…!

Öncelikle asgari ücretin ne kadar olduğu ile başlayalım…
2020 yılındayız. Aralık ayında yapılan toplantı ile birlikte asgari ücret belirlendi. 2.324 TL olarak belirlendi. Bu işçinin eline geçen para miktarı Şayet evli ve 3 çocuğunuz var ise 2.479 TL
2.479 TL yi almak için sadece evli olmanız yetmiyor. Bunun yanında 3 çocuğunuzun olması gerekiyor… 155 TL fazladan para alabilirsiniz. 3 çocuk yaparsanız. 3 çocuğun masrafı sanırım 155 TL ‘ ye denk geliyor. Henüz çocuğum olmadığı için bilemiyorum.

Elimize geçen Para 2.324 TL Gelin beraber hesaplayalım. Bize ev geçindirebilmek için gerekli olan temel masrafları yazalım asgari ücretten her ay ne kadar arttırıp bir kenara koyabiliriz ve biriktirip kenara koyduğumuz o parayla neler alabiliriz birlikte bakalım.

Ankara ‘ da oturuyorum Hesaplamalar Ankara ‘ daki yaşam şartlarına göre yapılacaktır. Hesaplamaların hepsi 1 aylık giderdir.

Ev Kirası : 525 TL (Kot 1 de en ucuz Ev)
Aidat Parası : 75 TL ( Aidat Pahalı ama başka yerde kira 700 TL)
Su Faturası : 100 TL (Ortalama Olarak)
Elektirik Faturası : 130 TL (Ortalama olarak )
Doğalgaz Faturası : 400 TL (Geçen ay 530 TL Geldi)
İnternet Parası : 70 TL (Bu biraz Özel Tek Özelim)
Eşimin ve benim aylık telefon faturası : 100 TL (Telefon işte mecburi)
İş yerine Gidiş Dönüş Parası : 210 TL (İşyeri 1 dolmus 1 de dönüş )
Günlük 4 Ekmek : 150 TL (Sadece Ekmek Yiyoruz)
Günlük Sigara değil Tütün : 150 TL ( Allahtan Eşim İçmiyor )

Gelin burayı bi toplayalım TOPLAM : 1910 TL yaptı.
Asgari ücretten Kalan miktar : 414 TL


Ben bu hesaplamaya Pazar masraflarını market masraflarını fln eklemedim. Bir tane Motorum var onun vergisi geliyor sigortası geliyor muayenesi geliyor hiç katmadım. Benzin parası eklemedim. Gezme ihtiyaçları lüx saymadım. Elbise üst baş bunları hiç saymadım. Eşim hamile bebeğimiz olucak. Onun mama masrafları onun bez masrafları vs. hiç katmadım…. Bi ihtiyacım olur kulaklık lazım olur ne biliyim kumanda kırılır almak gerekir fln bunlarıda hiç katmadım. Geçen aküm bitmiş akü aldım. Bayramda babam artık sen 30 yaşını geçtin sen bana para verecen dedi veremedim.

Bilen biri varsa öğretsin Allah aşkına Asgari ücretle çalışarak hem evimi geçindirip hem bu masrafları karşılayıp hemde nasıl ev araba parası biriktirebilirim ben. Ben asgari ücretle işin içinden çıkamayacağımı biliyorum.

Bu internet sitesinden para kazanıyorum sanan varsa daha 5 günlük Site 1 Lira para kazanmadım. Ayrıca siteyi kurmak için para harcadım…!

Yazar : Ümit KARATAŞ
www.sanalinternet.com

Ümit KARATAŞ

Admin

Ümit Karataş 1988 Yılında Kocaelide Dünyaya Geldim. Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Bilgisayar Hakkında Herşeyi Bulabileceğiniz Bu İnternet Sitesinin Sahibiyim. Ayrıca Youtube Kanalım : Ümit Karataş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir