Siber Güvenlik ve Güvenli İnternet

Siber Güvenlik ve Güvenli İnternet

Herkese merhaba arkadaşlar.

Bugün sizlere siber güvenlikten bahsedeceğim. İnternet dünyası gerçek dünya ile aynı özelliklerdedir. Yani gerçek dünyada nasıl iyi insanlar ve kötü insanlar varsa ; İnternet dünyasında da iyi insanlar ve kötü insanlar vardır. Bu yüzden bu dünyada da kendimizi korumamız gerekir. Bugün sizlere kendinizi nasıl koruyabilirsiniz. Bilgilerinizi nasıl güvende tutabilirsiniz onları anlatacağım.

Öncelikle Siber Güvenlik Nedir ? 

Siber güvenlik, Internet üzerinden bağlantı halindeki bir dünyanın temel taşıdır. Önümüzdeki birkaç yıl içinde dünya genelinde Internet kullanıcılarının, aygıtların ve verilerin sayısında beklenen eşi görülmemiş artış, büyük fırsatların yanı sıra aynı derecede göz korkutucu zorlukları da beraberinde getirecektir.

Siber güvenlik, bilgi güvenliğinden operasyon güvenliğine ve bilgisayar sistemlerinin güvenliğine kadar birçok farklı kavramı kapsar. Siber güvenlik aynı zamanda farklı hedef kitleleri için farklı anlamlara gelir. Bireyler açısından bu kavram güvenli hissetmek, kişisel verileri ve gizliliği korumak demektir.

Söyledim ya önemli olan bilgisayarınız ne kadar güvenli önce bunu öğrenmemiz gerekir. ?

Bu yüzden size önerebileceğim bir kaç virüs programı var. Virüs programları da artık malesef para ile satılmaya başlandı. Parasız olarak kullandığımız virüs programları da var. Sizler istediğinizi kullanabilirsiniz. Ben sitemde herhangi bir programın indirme linkini paylaşmıyorum siz Program isimlerini aratarak kendiniz güvendiğiniz sitelerden yada kendi sitelerinden indirebilirsiniz.

Virüs Programları Nelerdir ?

1- Bitdefender Antivirüs Programı

Bitdefender Antivirus Free Edition kullanarak bilgisayarınızı ücretsiz olarak zararlı yazılımlardan koruyabilirsiniz. Bu programı bilgisayarınıza kurduğunuzda, arka planda çalışmaya başlar. Üstelik hafif bir sisteme sahip olduğu için arka planda çalıştığı süre boyunca bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olmaz. Tükettiği kaynakları minimumda tutan Bitdefender antivirüs programı, ücretsiz olmasına rağmen yüksek koruma sağlar. Türkçe dil desteği yoktur ancak basit arayüzüyle temel düzeyde İngilizce bilen kişiler tarafından da rahatlıkla kullanılabilir. Otomatik tarama, davranışsal analiz ve kimlik avı koruması özellikleri mevcuttur.

2- Avast Antivirüs Programı

Oldukça yaygın bir kullanım ağına sahip olan Avast Free Antivirus, sahip olduğu çok sayıda özellik ve ücretsiz fonksiyonlarıyla popülerleşmiştir. Bilgisayarın güvenliğini tamamen sağlayan Avast antivirüs programı ücretsiz e-posta denetimi ve internet koruması özellikleri ile de öne çıkmıştır. Programın sahip olduğu oyun modu, arka planda çalışırken bilgisayarın yavaşlamamasını sağlıyor. Şifre yöneticisi de Avast’ın öne çıkan özelliklerinden.

3-Kaspersky Antivirüs Programı

Ücretli bir antivirüs programı olan Kaspersky’ın ücretsiz versiyonu da bilgisayarınızı tehditlere karşı korumada oldukça başarılı. Üstelik programın çoklu cihaz desteği de var. Böylelikle diğer cihazlarınızı da bu antivirüs programı ile koruma altına alabilirsiniz. Kimlik avı, kimlik hırsızlığı, fidye yazılımları, bankacılık ve alışveriş güvenliği özellikleri; Kaspersky’ın sunduğu güvenlik sistemlerinin sadece birkaçıdır.

 

4-Avira Antivirüs Programı

Bilgisayarınızın donanımına yük olmayan ve dolayısıyla bilgisayarınızı yavaşlatmayan Avira, yapılan testlerde ulaştığı başarılı sonuçlarla her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılıyor. Avira’nın yeni tasarımı, kolay ve efektif bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Avira’nın ücretsiz sürümünün içinde şifre avcılığına karşı koruma, e-posta dolandırıcılığına karşı koruma ve ayda 500 MB’lık VPN gibi ek özellikler bulunuyor. Avira; Windows, Mac, Android ve iOS işletim sistemlerinde kullanılabiliyor.

5- Combofix Antivirüs Programı

Bir malware temizleme yazılımı olan Combofix flashdisk ve nadir de olsa dikkatsiz yazılan CD’lerden bulaşan yada internetten indirdiğiniz dosyalardaki bir türlü silemediğiniz virüsleri her türlü silen azıcık yer kaplayan çok basit ama en sevdiğim ve tavsiye ettiğim programdır.

Bu programlar ile bilgisayarınızı güvende tutabilirsiniz…

Benim size anlatmak istediğim olay biraz daha farklı. Başta söyledim ya nasıl ülkemizde hırsızı arsızı uğursuzu varsa internet ortamında bu hırsızlar arsızlar uğursuzlar gene var. Nasıl dışarda sizin paranıza hazıra konmak isteyen insanlar varsa bu sanal ortamda da bu insanlar var. Tekrar tekrar söylüyorum ki anlayın diye. Konumuz siber güvenlik.

Hacker Nedir ?

Hacker ya da bilgisayar korsanı, şahsî bilgisayarlara veya çeşitli kurum ve kuruluşlara ait bilgisayarlara ve ağlara izinsiz olarak giriş yapan kişiye verilen isimdir.  Bu bilgisayarlara saldırmaya çalışan kişide hacker , bu bilgisayarları korumaya çalışan da hackerdır. Yani biz burada hackerlar için kötü insanlar diyemeyiz. İşinin uzmanıdır hacker. Devletler için çalışanları bile vardır.

Bilgisayarımızı Kötü Hackerlardan Nasıl Koruruz ?

1 ) Tanımadığımız kişilerden gelen dosyalara hatta e- postalara bile tıklamıyoruz.

Tanımadığımız kişiler bize trojan keyloger vb zararlı yazılım göndererek bilgisayarımızı ve şifremizi ele geçirmeye çalışabilirler. Hatta E-postalar, genellikle kimlik avı aşamasında kötü amaçlı yazılımlar ile kurbanlara ulaşılır. Bu nedenle, şüpheli görünen herhangi bir e-posta mesajına inanılmaz derecede dikkatli olmanız gerekir. Gönderen e-posta adresini tanımıyorsanız dikkatli olun. Her bağlantıyı tıklamayın, herhangi bir şekilde tepki vermeyin. Bunun yerine, e-posta sağlayıcısının incelemesi için e-postayı, şüpheli olarak gönderin.

2 ) Bilgisayarımızda bir antivirüs programı kullanıyoruz. 

Anti-virüs yazılımı, zararlı yazılımlara ve siber saldırılara karşı bir başka savunma hattını temsil eder. Saygın anti-virüs programları AVG, Kaspersky *, McAfee, G Data ve Microsoft Windows Defender’ı içerir. Bu programların bir çoğu ücretsizdir. Tek başına bir virüsten koruma yazılımı, sizi virüs saldırılarına karşı tamamen koruyamasa da, riskinizi azaltmak ve kişisel bilgilerinizi daha güvenli hale getirmek için uzun bir yol katetmektedir.

3 )  Şifrelerimizi daha uzun ve daha güçlü yapıyoruz.

Siber saldırılardan korunmanın en temel prensibi güçlü şifre kullanmaktır. Güçlü şifre oluşturmak konusunda en büyük sorun bu şifreleri hatırlayabileceğin şifreler olması gerekmektedir.   Şifreleri bir dosyada toplayıp depolamak da ayrı bir risktir. Doyanın başkaları tarafından ele geçirilmesi durumda tüm şifrelerin ele geçirilme riski oluşur. Bu nedenle en iyi yöntem hatırlaması kolay güçlü şifreler oluşturmaktır.

4 ) Kamuya Açık Wi-Fi’lere karşı dikkatli olun

Genel Wi-Fi şebekeleri çekici görünebilir, ancak genel olarak bunlardan kaçınmalısınız. Bunun nedeni, güvenli olmayan kamu Wi-Fi şebekelerinin kullanıcılara, özellikle de  İnternet bankacılık gibi hassas işlemleri  yerine getirenler için bir risk oluşturur.

5 ) HTTPS Adresleri tercih edin.

Güvenli siteler Web’in geleceğidir. Aslında, Google gibi arama motorları uzun süredir güvenli bir adrese sahip web sitelerine öncelik veriyor ve güvenli olmayan bir web sitesinde olduğunuzda sizi uyarıyor. Özellikle şifre giriş işlemleri ve alışveriş işlemlerinde HTTPS web adresine sahip web siteleri tercih edin. Geleneksel bir HTTP adresi, sitenin bir güvenlik sertifikası SSL içermediğini gösterir. Güvenli adresler, adres çubuğunun içinde yeşil renklerle çok iyi görülebilen bir kilit simgesine sahiptir. Web’e göz atarken veya İnternet’te alışveriş yaparken bu simgeyi arayın.

 

Yazar : Ümit KARATAŞ

 

 

 

 

Ümit KARATAŞ

Admin

Ümit Karataş 1988 Yılında Kocaelide Dünyaya Geldim. Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Bilgisayar Hakkında Herşeyi Bulabileceğiniz Bu İnternet Sitesinin Sahibiyim. Ayrıca Youtube Kanalım : Ümit Karataş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir