SSL Nedir ?

SSL Bir sertifikadır. Ve bu sertifika sayesinde siteniz güvenli olarak gösterilir. SSL sertifikası artık neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Bir siteniz var ve sitenizde satış yapsanızda yapmasanızda sitenin yanında Güvenli yazması önemlidir. İlla güvenli yazmasınada gerek yok. Güvenli değil yazmasın yeter. Bir siteye girdiniz ve yanında aynen şöyle yazıyor

Güvenli Değil www.sanalinternet.com

Böyle görünen bir siteye hem diğer kullanıcıların hem siteyi ziyaret edenlerin hemde reklam verenlerin hoş bakmayacağını söylemek zorundayım. Bu yüzden site sahipleri olarak mecburen bir SSL sertifakası almamız gerek.

SSL Sertifikası Ne işe Yarar ?

SSL Sertifikaları insanların sitemizde yapmış oldukları alışverişleri Kredi kartı bilgilerini Vb. Ad soyad Doğum tarihi gibi gibi. Sitede yapmış oldukları tüm işlemleri gizli tutar. Yani şöyle ki Bir sitenin yanında güvenli yazıyorsa SSL sertifikası varsa Kredi kartı ile bile alışveriş yapsanız Site sahibi dahi Sizin kart numaranızı Son kullanma tarihini Arkasında yazan kodu göremez. Güvenliğiniz için bir Sitenin Yanında Güvenli değil yazıyorsa o Siteden uzak durun.

Peki Öyle değilde Böyle Olsaydı ?

Bu kişisel bir Blog için Fazlasıyla yeterli Güvenli değil İbaresi artık kendini Bağlantı güvenli işaretine bıraktı. Artık sitemizin bir SSL sertifikası var.

Yani artık sitemiz tamamen GÜVENLİ….

SSL Sertifikasını Ucuza Nasıl ALırım ?

SSL Sertifikalarını domain ve hosting sağlayıcılarından almalısınız….
Hepsini aynı yerden almak zorunda değilsiniz….
Mesela ben Godaddy ‘ den domain aldım. Ancak Godaddy ‘ de SSL sertfikasının 180 lira oldugunu gördüm. Çok para bana göre.
Webkur ‘ da ise SSL Sertifikasını KDV Dahil 70 Liraya buldum.
1 Yıllık SSL Sertifikasına 70 TL verdim….

Böylece bu siteyi kurmanın bana maliyeti
30 TL Domain 80 TL hosting 70 TL SSL ve toplamda 180 TL ye denk geldi..

Bir sonraki Yazımızda Görüşmek Üzere Hoşçakalın…

Ümit KARATAŞ

Admin

Ümit Karataş 1988 Yılında Kocaelide Dünyaya Geldim. Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Bilgisayar Hakkında Herşeyi Bulabileceğiniz Bu İnternet Sitesinin Sahibiyim. Ayrıca Youtube Kanalım : Ümit Karataş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir