Whatsapp Ne Kadar Güvenli?

Watsapp Konuşmalarını Yedekleyenlere Kötü Haber

Watsapp kullanıcıları gün geçtikçe artıyor. Telefonumuzdaki mesajlaşma yazılımımız bir çoğumuz için birincil iletişim haline geldi. Peki watsapp ‘ ta yedeklediğimiz konuşmalarımız başkalarının eline geçebilir mi ?

WhatsApp uçtan uca güncellemesi ile dünya gündemine bomba gibi oturdu. Milyonlarca kullanıcıyı ilgilendiren WhatsApp uçtan uca güncellemesi ne işe yarıyor?

WhatsApp sonunda durdu durdu, dünyayı salladı. WhatsApp’ın son güncellemesi resmen kullanıcıları internete döktü. Herkesin merak ettiği WhatsApp uçtan uca güncelemesi hakkında detaylı bilgiler tüm detayları ile sayfamızda yer almaktadır.

Uçtan uca şifreleme, siz ve mesajlaştığınız kişi WhatsApp’ın en son sürümünü kullanıyorsa mümkündür.

WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesi gönderilenlerin sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi tarafından okunacağını temin eder. Aradaki hiç kimse, hatta WhatsApp bile gönderilenleri okuyamaz. Mesajlarınız bir kilitle güvene alınmıştır ve kilidi açıp mesajı okumak için gereken özel anahtar sadece siz ve mesajı gönderdiğiniz kişide bulunur. Ek bir güvenlik olarak, her bir gönderdiğiniz mesajın kendine özgün bir kilidi ve şifresi bulunur. Bunların hepsi otomatik olarak olur: Mesajlarınızı güvene almak için bir ayarı açmaya veya özel gizli sohbetler oluşturmaya gerek yoktur.

Önemli: Uçtan uca şifreleme, her iki taraf da WhatsApp’ın en son sürümünü kullanıyorsa, her zaman aktiftir. Uçtan uca şifrelemeyi kapatmak mümkün değildir.

WhatsApp’ı gün içinde sık sık kullanıyorsunuz ve belirli aralıklarla da sohbet kayıtlarınızı yedekliyorsunuz. Ancak WhatsApp’ın hatası kullanıcıları fena halde kızdıracağa benziyor.

WhatsApp, konuşma boyunca yazışmalarınızı uçtan uca şifreliyor ve bu sayede güvenle görüşmelerinizi yaptığınızı düşünüyorsunuz.

Ancak sohbet kayıtlarınızı yedekledikten sonra bu korumanın ortadan kalktığını ve kayıtlarınızın savunmasız kaldığını biliyor muydunuz?

WhatsApp’ın sohbet kayıtlarının yedeklendiği iCloud ve Google Drive üzerinde uçtan uca güvenliği yok. Yani siz konuşma kayıtlarınızı düzenli olarak yedeklerken, aslında yedeklediğiniz kayıtlarınız pek de güvenli bir ortamda saklanmıyor.

Peki bu konuda ne yapabiliriz. Aslına bakarsanız hiç bir şey yapamayız. Malesef bu yüzden watsapp konuşmalarınızı yedeklemenizi önermiyorum benden söylemesi.

Makale Yazarı : Ümit KARATAŞ

Ümit KARATAŞ

Admin

Ümit Karataş 1988 Yılında Kocaelide Dünyaya Geldim. Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Bilgisayar Hakkında Herşeyi Bulabileceğiniz Bu İnternet Sitesinin Sahibiyim. Ayrıca Youtube Kanalım : Ümit Karataş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir